Szukaj
  • Tomek Stańczak

Gdzie przechowujecie zdjęcia?


Czyli krótko o backupie, kopiach zapasowych itp.


W ostatnim czasie kilku klientów zgłosiło się do mnie w poszukiwaniu zdjęć, które im robiłem. Trzask, prask, dysk padł i pamiątka przepadła. Jeżeli był to dysk HDD to jest jeszcze szansa na odzyskanie danych w akceptowalnej cenie. Z napędami SSD nie jest już tak kolorowo.

Sam przeżyłem awarię dysku i dobrze znam to uczucie. Było i nie ma, a wystarczyłoby zrobić kopię...

No właśnie, ale jak dobrze zrobić kopię. Jest wiele rodzajów dysków, nie chcę się rozwodzić nad wszystkimi. W sieci jest masa informacji na ten temat. Opowiem jak ja to robię.

W pierwszej kolejności zawartość karty pamięci trafia na dysk mojego komputera. Automatycznie robiona jest kopia na domowy serwer NAS. W moim przypadku są to dwa dyski po 8 tb. Mam je tak ustawione, aby na obu robiła się taka sama kopia. W razie awarii jednego z dysków wystarczy wyjąć uszkodzony i włożyć nowy a ten sam się odbuduje.

To już całkiem nieźle zabezpieczone pliki. Problem jest w tym, że cały czas znajdują się w jednym pomieszczeniu. W razie włamania/pożaru/powodzi/kosmitów cały nasz sprzęt może przepaść. Dlatego mam jeszcze kilka „zwykłych” dysków, na których trzymam swoje dane i chowam w innym (tajnym ;) miejscu. Trzeba pamiętać co jakiś czas aktualizować. Ideałem byłby drugi serwer NAS w innej lokalizacji (u rodziców, dziadków...) Niestety to już spory koszt samego zakupu, oraz duże zapotrzebowanie na transfer danych.

Kolejną opcją jest przechowywanie danych w chmurze na wykupionym serwerze. Rozwiązanie o tyle proste, że nie musisz inwestować w swój sprzęt. Wykupujesz abonament i przesyłasz pliki. Wygodnie, ale niekoniecznie tanio. Niestety wiele z firm oferujących swoje usługi wcale nie obiecuje, że dane są super bezpieczne i zawsze dostępne. W razie awarii dane wyparowują a firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Osobom zainteresowanym radzę poczytać regulaminy usług.


Podsumowując co dwie - trzy kopie to nie jedna ;)

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie